
Каменните стълби край двете гробници на Глухите камъни
Скалният комплекс Глухите камъни е едно от онези загадъчни и тайнствени места, които са запазили в себе си дирите както на тракийското присъствие, така и на християнството. И днес могат да се видят следи от скални гробници, изсичания и ниши, свидетелстващи за бита и вярванията на траките, а откритите остатъци от ранно християнска църква подкрепят твърденията, че и тук, подобно на други места в Родопите, християните се настаняват в някогашните светилища на езичеството. Църквата е била изградена през V – VІ в. в най-високата площадка на билото върху основите на тракийско светилище, а използването й е продължило и през Средновековието. Култово-погребалният тракийски комплекс се състои от четири скални масива с височина от около 40 метра, по които са добре запазени издълбаните в тях ниши. За предназначението им съществуват различни теории като една от най-популярните е, че те са имали ролята на урни за полагане праха на починалите. Според други твърдения трапецовидните ниши са имали за цел да пресъздадат съзвездие от необятния Космос и по този начин хората са осъществявали връзката си със Вселената. Къде е истината ние не знаем, но е безспорен факт, че скалните ниши са се съхранили през хилядолетията и носят духа на онзи непознат и далечен древен свят.

Тракийски скални ниши на Глухите камъни
Освен тях, в най-високия от масивите, намиращ се в западната част на комплекса, са оформени две скални гробници, голяма – с размери приблизително 3 на 3 метра и по-малка, за които се предполага, че са били отредени за членове на висшето съсловие. Според някои проучвания това не са гробници, а куполообразни изсичания от по-късните периоди на християнската епоха. Всъщност подобни на тези две гробници има на много места в Източните Родопи. Днес в по-голямото помещение посетителите оставят икони и дребни монети.

Голямата скална гробница

Малката скална гробница
Вдясно от гробниците започва изсечена в скалата стълба с 33 стъпала, водеща към най-високата част на светилището, където е издълбан правоъгълен басейн, щерна, предназначена за водохранилище.

33 каменни стъпала водят към върха
Оттук въпреки не много голямата надморска височина от около 550 м. се открива панорамна гледка към околността и язовир Ивайловград.

Изглед от Глухите камъни към яз. Ивайловград
Особено внимание заслужава откритият в една от скалите петроглиф – гравюра, определяна като соларен символ, изобразяващ слънчевата ладия.

Скално изображение
Целият комплекс е бил ограден от крепостна стена.
Как се стига до Глухите камъни
Масивът се намира в източно родопския рид Гората между селата Дъбовец и Малко Градище, на 25 км. от гр. Маджарово. Ако тръгвате от Маджарово, минавате през с. Бориславци, с. Малки Воден и вървите в посока с. Малко Градище. Вляво на шосето при отбивка с беседка започва черен път. Мястото е обозначено, има информационни табели. Оттам по широкия черен път се стига пеша за около 30 -40 минути.
Още 45 от най-мистериозните места в Родопите ще откриете тук.