
Каменните лица
Този впечатляващ скален масив, наблюдаван отдалече представлява съвкупност от лица – някои сериозни, други замислени, трети със смешно изражение според ъгъла, от който ги гледате и начина, по който ги огрява слънцето. Масивът в най-високата си част има размерите на няколко етажна сграда и трудно може да се намери обяснение как и защо са издълбани лицата в скалите. Според някои те са целно създадени, за да утвърдят връзката на хората с боговете. Издялани са от специално посветени за това жреци, които нарочно са избрали непристъпните скали заради тяхното разположение и различния ъгъл, от който ги осветява слънцето.

Едно от лицата при Казан дере
Дали това е причината не знаем, но скалите се намират в чудно красива местност при долината на малка рекичка, чиито буйни води са изваяли уникални форми в белите скали по течението й.

Мостът при Казан дере

Белите скали на реката
Как се стига до Каменните лица
Местността е лесно достъпна, стига да знаете правилния път дотам. Тръгвате от Момчилградското с. Равен в посока Татул. След края на селото се намира махала Дърболар, тя е част от с. Равен, но е малко отдалечена от него. Идвайки от с. Равен, на входа на махалата вдясно от пътя има черен път, който лъкатушейки между каменни зидове навлиза в махалата.

Входът на махалата
Тръгвате по него и при последните къщи, където е малко по-широко, започва пътека, водеща надолу по склона. Още в началото й ще видите отсреща в ниското Лицата. Слизайки по пътеката, стигате до кладенец, вкопан в скалите. Той е затворен с малка дървена вратичка и ако не знаете, че зад нея е кладенецът, може да се чудите защо му е на някой да прегражда скалата с врата.

Кладенецът в скалата
Заставайки с гръб към кладенеца, хващате дясната пътека.Тя се спуска надолу по стръмния склон и ще Ви отведе право при скалата.

Скалите над р. Казан дере
Пътеката е дълга около 500 метра. Зад скалния масив е реката, която може да преминете по железния мост.
Какво да видим в село Равен?
Не пропускайте възможността да посетите и Адам кая – Човекът, както и древната скална гробница. И двете се намират много близо до крайните къщи на селото.
Още 45 от най-мистериозните места в Родопите ще откриете тук.
Много добре сте го описали.В сегашно време/30,10,22/,пътят навлизащ към последните къщи е циментиран/бетониран/ и има малък паркинг със скамейки.Още от високото се виждат скалите и казаните.До моста има направена стабилна маса от желязо и бетон,самият мост също е реновиран с бетон.За жалост по това време на тази година почти нямаше вода…..Но пак беше красиво и величествено!
Благодаря за актуалната информация. Когато посетихме мястото преди няколко години, беше трудно за откриване. Радвам се, че сега има подобрения.